PŘED CESTOU

Očkování, antimalarika

V současné době není do Keni povinné žádné očkování. Já bych osobně doporučila očkování proti žluté zimnici, žloutence typu A, břišnímu tyfu.

Keňa patří mezi oblasti s velkým výskytem tropické malárie, tak si nezapomeňte antimalarika. Nejlepší je Malaron. Po setmění je potřeba používat repelenty, nosit dlouhé kalhoty a trika s dlouhými rukávy.

Vzhledem k velkému výskytu falešných léků (odhady jsou mezi 30 - 60 %) je dobré vzít si s sebou dobře vybavenou lékárničku včetně širokospektrých antibiotik. Více o falešných lécích v subsaharské Africe si můžete přečíst zde: https://www.hindrakova.cz/knihy/smrtici-byznys/.

Moskytiéra

Z důvodu velkého množství nemocí přenášených komáry doporučuji vzít si s sebou moskytiéru a během pobytu v Keni pod ní spát. Lepší hotely moskytiéry mají.

Vízum a místní měna

Zajišťuje se elektronicky minimálně 48 hodin před cestou. Informace najdete na https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/afrika/kena/cestovani/visa.html. Nenechávejte to však na poslední chvíli, protože keňské webové stránky https://www.evisa.go.ke  mají časté výpadky a nemuseli byste se k vízu včas dostat. Poplatek je 52 USD. Toto jsou jediné oficiální stránky pro získání víza. Dále ho můžete získat přes různé komerční agentury, ale za nesrovnatelně vyšší cenu.

Keňský šilink je volně směnitelný při příjezdu/odjezdu. Dovážet nebo vyvážet místní měnu je trestné.

Zjištění bezpečnostní situace

Já do Keni létám už roky a podle mého názoru se jedná o vcelku bezpečnou zemi. Tedy za předpokladu, že dodržíte určitá pravidla - zbytečně neprovokovat, tzn. vzít si starší oblečení, nic moc pěkného, bez západních nápisů, nechat v Čechách hodinky, prstýnky a další cennosti, bez kterých se obejdete. Nefotografovat chudé lidi jako zvířata v zoo, ale nejprve se s nimi seznámit a vyžádat si jejich souhlas. Informace k bezpečnostní situaci najdete najdete na stránkách MZV: https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/afrika/kena/cestovani/other.html.

Registrace v systému DROZD

Jedná se o projekt Dobrovolné registrace občanů při cestách do zahraničí. Poskytnuté informace slouží Ministerstvu zahraničních věcí k poskytování rychlé pomoci občanům v nouzi a účinně organizovat pomoc v případě přírodních katastrof i sociálních nepokojů. Systém umožňuje rozesílání hromadných e-mailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném cizím státě nacházejí, a tím jim poskytovat důležité informace nebo je včas varovat před hrozícím nebezpečím. Zaregistrovat se můžete na tomto odkazu: https://drozd.mzv.cz/.

Informace pro banku

Před odletem nezapomeňte vaší bance nahlásit, že v daném termínu budete v Keni. Je to z důvodu, aby vám banka po případném výběru peněz z bankomatu nezablokovala platební kartu z důvodu pochybné transakce.

  • Kdy letět a délka letu

Je dobré se vyhnout období dešťů, protože cesty v Keni jsou rozbahněné a těžko se někam dostanete. Období dlouhých dešťů začíná většinou v dubnu a končí v červnu. Z vlastní zkušenosti bych doporučila období leden - březen, kdy nejen, že neprší, ale také není v Keni hlavní sezóna.

Nejlepší je letět Praha - Dubaj - Nairobi, Praha - Doha - Nairobi,  případně  Praha - Istanbul - Nairobi. Délka letu je tak cca 12 hodin. Nezapomeňte připočítat čekání na přestupu.

Jazyk

Úředními jazyky v Keni jsou angličtina a svahilština. Místní dále mluví kmenovými jazyky a tzv. shengem, což je směsice kmenových jazyků, svahilštiny a angličtiny. Doporučuji se před cestou naučit několik svahilských frází, které vám velmi pomohou v komunikaci s místními lidmi.

Kmeny

V Keni žije cca 42 kmenů, nejznámější jsou Masajové, mezi největší patří kmeny Luo a Kikuju.

Znalost prostředí

Pokud jste nikdy nebyli v Africe, zřejmě tápete a nedovedete si moc představit, jak to tam chodí. Proto doporučuji přečíst si některý z mých románů, kde místní prostředí věrně popisuji. Více najdete v https://kenaocimaspisovatelky.webnode.cz/romany-o-keni/  Vím, o čem píši, protože Keňu jsem navštívila už šestkrát.

Voda v Keni

V Keni doporučuji pít balenou vodu, případně převařenou. I vodu z kohoutku je potřeba převařovat nebo dezinfikovat. Balená voda je běžně dostupná za rozumnou cenu.

Z vlastní zkušenosti doporučuji i čištění zubů v převařené či balené vodě.

Zásuvky, elektřina

Elektrické napětí je 220 - 240V. Zásuvky jsou tříkolíkové, britského typu. Většinou se doporučuje adaptér, ale dá se to zvládnout i bez něj.

Telefonování

V Keni je několik operátorů, nejčastější je asi Safaricom. Po příletu si můžete zaregistrovat a zakoupit sim kartu (za cca 300 KHS) a kredit (50 KHS, 100 KHS,...). K registraci sim karty potřebujete pas. Místní hovory a textové zprávy vás nebudou stát téměř nic a i na česká čísla můžete psát výrazně levněji (cca 10 KHS za 1 textovou zprávu).

Důležitá místní specifika

Tady bych upozornila na naprosto odlišné pojetí času. V Keni nikam nespěchejte, nemá to smysl. Místní často chodí pozdě cca o hodinu, někdy i o více a omlouvají to svahilskou frází "hakuna matata" (nic není problém). Tamní MHD (matatu) také nejezdí podle jízdního řádu, ale až se zcela naplní. V Keni platí také zákaz kouření na veřejnosti a zákaz používání igelitových sáčků jakéhokoliv druhu. Bere se to tam velmi vážně a doporučuji, abyste to nepodcenili.

V Keni se jí většinou rukama.

Od 21:00 do 5:00 platí kvůli bezpečnosti zákaz jízdy mezi městy a v celé zemi platí zákaz fotografování státních budov.

Co dělat v případě nouze

Pokud se dostanete do vážných problémů (zdravotních, bezpečnostních aj.), můžete kontaktovat velvyslanectví ČR v Keni, které má sídlo v hlavním městě Nairobi. Velvyslanectví má v provozu nouzovou linku +254 726 489 626, na níž se v případě vážných problémů můžete obracet dvacet čtyři hodin denně.

© 2024 Hana Hindráková. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky